Parafia Franciszkanów
Pw. Św. Jana Sarkandra w Górkach Wielkich
kom. 509-623-301
Górki Wielkie ul. Zofii Kossak 130
Rok jubileuszowy 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
Służmy Panu z radością, bądźmy sługami Jego ludu.
(słowa Jana Pawła II do naśladowców św. Franciszka)
HYMN na 800 -lecie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
SŁUŻMY PANU Z RADOŚCIĄ
Służmy Panu z radością, dzięki łasce którą daje nam
nieśmy pokój i dobro zawsze i wszędzie.
I tak odbudujmy Kościół aby każdy człowiek w wierze trwał.
Święty Ojcze Franciszku pomagaj nam!
Bądźmy radosnymi świadkami Chrystusa.
Bądźmy w świecie źródłem pokoju i jedności.
Niech wszyscy poznają Boga!
Niech Miłość będzie kochana!
Panie, przez nasze ręce odnawiaj Swój Kościół!
Bądźmy radosnymi świadkami Chrystusa.
Bądźmy w świecie źródłem pokoju i jedności.
Niech wszyscy poznają Boga!
Niech Miłość będzie kochana!
Panie, przez nasze ręce odnawiaj Swój Kościół!
Osiem wieków już idzie za Tobą
Szczęśliwa Rodzina przy Bracie Ubogim.
Święty Franciszek jest nam przewodnikiem
Matka Najświętsza jest naszą Królową
a Chrystus Życiem i Drogą.
Słowa i muzyka: s.Maria Agnieszka Brzozowska OCD
Aranżacja:Grzegorz Kopala
800 lat temu w Asyżu doszło do spotkania Franciszka i Antoniego
Mija 800 lat od pierwszego spotkania św. Antoniego i św. Franciszka, do którego doszło podczas słynnej „Kapituły Namiotów”. To jedna z najbardziej znanych zakonnych kapituł generalnych w historii Kościoła. Swą nazwę zawdzięcza szałasom zrobionym ze słomy, trzciny i gałęzi, które stanowiły posłanie do spania zebranych braci. Zgromadzenie to ustaliło treść reguły franciszkańskiej, która na przestrzeni wieków stała się inspiracją dla tysięcy świętych i reformy Kościoła.
W „Kapitule Namiotów” brał udział także młody brat Antoni. To wtedy po raz pierwszy słyszał przemawiającego Franciszka, który wówczas był już bardzo chory i obciążony obowiązkami,i być może miał okazję z nim porozmawiać. Spotkanie to ostatecznie zapaliło młodego Portugalczyka do franciszkańskiej wizji świętości. W kolejnych latach święci utrzymywali ze sobą kontakt listowny. Franciszek napisał m.in. dla Antoniego upoważnienie do nauczania braci teologii, zalecając jednak, aby nie odbywało się ono kosztem modlitwy.
Z okazji spotkania tych dwóch wielkich świętych w Asyżu odbywa się dziś specjalne nabożeństwo przed nowym relikwiarzem św. Antoniego Padewskiego. „Tych świętych niestety rzadko się ze sobą łączy. Antoni jest postrzegany jako wybitny kaznodzieja i teolog, specjalista od cudów, nieco oderwany od duchowości franciszkańskiej. To jednak nie prawda. Ideał ubóstwa franciszkańskiego rozpalał duszę Antoniego i za jego pomocą chciał się on upodobnić do Chrystusa” – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Domenico Sorrentino, ordynariusz Asyżu, który przewodniczy dzisiejszej modlitwie.
Franciszek i Antoni to święci na nasze czasy
„Franciszek i Antoni mają bardzo szczególny urok, dlatego czujemy się z nimi tak blisko. Czasami, gdy rozmawiam z franciszkanami tutaj w Asyżu, mówię im, że jeśli chcemy współczesnym ludziom przekazywać naukę św. Franciszka, to na dziesięć wypowiedzianych słów, dziewięć musi należeć do Jezusa, a tylko jedno do Biedaczyny. Franciszek i Antoni tego właśnie pragnęli: zatracić się w Jezusie – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Domenico Sorrentino. – Ich nauczanie jest aktualne do dziś. Temat ochrony naszego wspólnego domu podejmuje przecież Papież w swojej encyklice. Ich sposób widzenia świata jest obecny również w życiu współczesnych świętych. Np. Carlo Acutis przełożył to, czym żył Franciszek, na współczesne warunki. Swoim życiem opowiadał nam o chrześcijaństwie, które składa się z rzeczy podstawowych i prostych. Jak więc dziś korzystać z mądrości Franciszka i Antoniego? Wystarczy zapoznać się z tymi świętymi z pokorą, aby zrozumieć, że to, co oni mówili i robili w kulturze swoich wieków i w ich kontekście społecznym, może być dzisiaj uaktualnione wizją i językiem naszych czasów.